MU Theatre History Archive

The Stages of Man

March 22-25, 1995

Cast list

NameCharacter
Erin GerkenDancer - "Rhythm of the Heat"
Maile GerkenDancer - "Rhythm of the Heat"
Cristina BoyerDancer - "Rhythm of the Heat"
Jessica DodridgeDancer - "Rhythm of the Heat"
Jessica CarlDancer - "Rhythm of the Heat"
Dana DukeDancer - "Rhythm of the Heat"
Kenny McGuireDancer - "Rhythm of the Heat"
Megan StiversonDancer - "Rhythm of the Heat"
Laura WoodsDancer - "Rhythm of the Heat"
Dana RomanelloDancer - "Rhythm of the Heat"
Danika BarnettDancer - "Rhythm of the Heat"
Nichole SmittleDancer - "Rhythm of the Heat"
Andrea PrestonDancer - "Rhythm of the Heat"
Amanda CremeansDancer - "Rhythm of the Heat"
Tammy Jo EdgeDancer - "Rhythm of the Heat"
J. Randall HicksSpeaker, "i"
Danielle AuxierDancer - "i"
Kelli McDermottDancer - "i"
Nichole SmittleDancer - "i"
Leah CopleyDancer - "i"
Samantha SeatonDancer - "i"
Glenda WucherDancer - "i"
Amy DanielDancer - "i"
Jason WoodSpeaker, "Selection from Victor Hugo"
Jamie SaundersPiano - "Les Miserables w/ chorus"
Robin WoodsPiano - "Les Miserables w/ chorus"
Heather DempseyVocal Solo - "I Dreamed A Dream"
Nichole SmittleDancer - "I Dreamed A Dream"
Jennifer BozoDancer - "Castle on a Cloud"
Rachel FrancisDancer - "Castle on a Cloud"
Jill QueenDancer - "Castle on a Cloud"
Lauren GibbsDancer - "Castle on a Cloud"
Jonathan SmittleSoloist - "Do You Hear The People Sing"
Thomas StowersSoloist - "Do You Hear The People Sing"
Becky MooreSoloist - "On My Own"
Kerri Sue EasterDancer - "On My Own"
Bethany PageSoloist - "Bring Him Home"
Daniel BoothSoloist - "Bring Him Home"
John KinleySoloist - "Finale"
Amy StalmakerSoloist - "Finale"
Ben GoldmanSpeaker - "Gettysburg Address"
Amy DanielsDancer - "Conflict & Restoration"
Kelli McDermottHuntington Dance Theatre
Danielle AuxierHuntington Dance Theatre
Amy DanielsHuntington Dance Theatre
Glenda WucherHuntington Dance Theatre
Jessica PressmanHuntington Dance Theatre
Jessica RayHuntington Dance Theatre
Natalie CrespoHuntington Dance Theatre
Emily WhiteHuntington Dance Theatre
Jenny MaierHuntington Dance Theatre
Melissa BruffyHuntington Dance Theatre
Emily BeardHuntington Dance Theatre
Frances FattalehHuntington Dance Theatre
Hazel OtteHuntington Dance Theatre
Rachel FinkHuntington Dance Theatre
Elizabeth JordanHuntington Dance Theatre
Randa CoffeeSpeaker - "Appalachia"
Erin GerkenDancer - "Lullabye"
Samantha SeatonDancer - "Motherless Child"
Leah CopleyDancer - "Motherless Child"
Trevor LongSpeaker - "Mortal Passages"
Danielle AuxierDancer - "Mortal Passages"
Mary MarcuzziDancer & Poem - "Mortal Passages"
Kevin PauleySpeaker - Ecclesiastes
Andrea JonesVocal Soloist - "Misa Criolla"
Deborah J. MorganVocal Soloist - "Misa Criolla"
Amanda Leigh GrovesSpeaker - "Valley of Self"
Samantha SeatonDancer - "Let the River Run"
Danielle AuxierDancer - "Let the River Run"
Glenda WucherDancer - "Let the River Run"
Amy DanielDancer - "Let the River Run"
Kelli McDermottDancer - "Let the River Run"
Trevor LongSpeaker - "Selection from Richard Bach"
Patty BurgessDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Frank DevonoDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Amy FulksDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Michelle GardnerDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Robert KovachDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Reyna MalloyDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Robin PearsonDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Jason (Dexter) PresleyDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Paul RankinDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
James RatcliffDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Sara ReeseDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Kristen RuckerDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Ashle ShannonDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Nichole SmittleDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Laura WaggonerDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Erin WeifordDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
J. Randall HicksDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Troy SteinerDancer - "Will the Circle Be Unbroken"
Frank DevonoSpeaker, "As You Like It"
Kim PauleyCharleston Ballet
Suzanne MathisCharleston Ballet
Rachel ArnoldCharleston Ballet
Susan FulksCharleston Ballet
Rita GreenCharleston Ballet
Page HombergCharleston Ballet
Lusia HydeCharleston Ballet
Erin LyonsCharleston Ballet
Lora RuttanCharleston Ballet
Cindy TyreeCharleston Ballet
Angela PriceCharleston Ballet
Brandi WebsterCharleston Ballet
Francesca WrightCharleston Ballet
Rhiannon LyttonCharleston Ballet
Paul RankinSpeaker, "The Creation"
Kenny McGuireDancer - Wade in the Water
Andrea PrestonDancer - Wade in the Water
Laura WoodsDancer - Wade in the Water
Dana DukeDancer - Wade in the Water
Melanie BiggsDancer - Wade in the Water
Kerri Sue EasterDancer - Wade in the Water
Jessica DodridgeDancer - Wade in the Water
Kenny McGuire Dancer - Wade in the Water
Ella PenningtonDancer - Wade in the Water
Danika BarnettDancer - Wade in the Water
Dana RomenelloDancer - Wade in the Water
Nikki PenningtonDancer - Wade in the Water
Jessica CarlDancer - Wade in the Water
Amanda CremeansDancer - Wade in the Water
Megan StiversonDancer - Wade in the Water
Erin GerkenDancer - Wade in the Water
Cristina BoyerDancer - Wade in the Water
Amanda Leigh GrovesSpeaker - "I Hear America Singing"
Jamie SaundersPiano Solo - "The Tenderland"
Heather DempseySoloist
Eric AdkinsMU Chorus
Sarah AdkinsMU Chorus
Jay AntonioMU Chorus
Tiffani AsburyMU Chorus
Michael AthaMU Chorus
Tunisha BaylorMU Chorus
Daniel BoothMU Chorus
Kate CaldwellMU Chorus
Steven CampbellMU Chorus
Crystal ChapmanMU Chorus
Amy CliserMU Chorus
Jennifer ComerMU Chorus
Heather DempseyMU Chorus
Karie DowisMU Chorus
Angela FerrellMU Chorus
Sara FoyMU Chorus
John HaddyMU Chorus
Jennifer HallMU Chorus
Kimberly HansonMU Chorus
Steven HardwickMU Chorus
John HarfordMU Chorus
Lisa HillarMU Chorus
Kristina HodappMU Chorus
Walter "Matt" HooverMU Chorus
Amy JonesMU Chorus
Andrea JonesMU Chorus
John KinleyMU Chorus
Tanya KiserMU Chorus
Krista McCaseMU Chorus
Christopher McKenzieMU Chorus
Paul McKenneyMU Chorus
Glen MidkiffMU Chorus
Crystal MitchellMU Chorus
Becky MooreMU Chorus
Lisa MorrisonMU Chorus
Amanda MyersMU Chorus
Rochelle NelsonMU Chorus
Jennifer PadenMU Chorus
Bethany PageMU Chorus
Odie ParkinsMU Chorus
Julianne PrestonMU Chorus
Jennifer RaczokMU Chorus
Philip RobertsMU Chorus
Kristi RossMU Chorus
Jamie SaundersMU Chorus
Benni SavillaMU Chorus
Jill ScarbroMU Chorus
Bobbi ShopshireMU Chorus
Kelly SmithMU Chorus
Jonathan SmittleMU Chorus
David SprecherMU Chorus
Amy StalnakerMU Chorus
Thomas StowersMU Chorus
Chris TuttleMU Chorus
Jennifer WarnockMU Chorus
Patricia WhiteMU Chorus
Bethany WileyMU Chorus
Angela WoodMU Chorus
Deborah J. MorganMU Chorus
Samantha SeatonSolo Dancer - "Laurie's Song"
Matt RobertsQuintet - "The Promise of Living"
Heather DempseyQuintet - "The Promise of Living"
Jonathan SmittleQuintet - "The Promise of Living"
Tim BrownQuintet - "The Promise of Living"
Rochelle NelsonQuintet - "The Promise of Living"
Jonathan JoySpeaker, Anomymous Poem
Melanie BiggsDancer - "Rhythm of the Heat"
Nikki PenningtonDancer - "Rhythm of the Heat"
Leah CopleyDancer - "Rhythm of the Heat"
Kerri Sue EasterDancer - "Rhythm of the Heat"

Crew List

NamePosition
Maureen B. Milicia - ΑΨΩDirector
Leah CopleyDance Director
Dr. David CastleberryChoral Director
Robin WoodsMusical Director
Dana ClaggChoreographer
Mary MarcuzziChoreographer
Susie MillerChoreographer
Jerry RoseChoreographer
James Morris-Smith - ΑΨΩSet Designer
James Morris-Smith - ΑΨΩLighting Designer
Kevin D. Bannon - ΑΨΩSound Designer
Janis MartinCostume Designer
Mike MurphyScenic Artist
James Morris-Smith - ΑΨΩAssistant Director
Mindy GulleyStage Manager
Michael WeisAssistant Stage Manager
Matthew TurleyRigger
Suzanne YorkMaster Electrician
Trevor LongLight Board Operator
Robert KovachSound
Tawnya McGinnisDeck Crew
Summer SimpsonDeck Crew
Steven SpencerDeck Crew
Anthony VincentiDeck Crew
Ginger WileyDeck Crew
Becca DavisCostume Crew
Nicole JohnsonCostume Crew
Nina MatherlyCostume Crew
Jennifer MatsonCostume Crew
Tawnya McGinnisCostume Crew
Chadd RichardsCostume Crew
ReBecca DavisWardrobe
Christopher Angus HouvourasWardrobe
Mindy GulleyConstruction Crew
Kelly JenkinsConstruction Crew
Robert KovachConstruction Crew
Trevor LongConstruction Crew
Tawnya McGinnisConstruction Crew
Shannon MillerConstruction Crew
Jason (Dexter) PresleyConstruction Crew
Summer SimpsonConstruction Crew
Glenn SpencerConstruction Crew
Tyler TackettConstruction Crew
Matthew TurleyConstruction Crew
Anthony VincentiConstruction Crew
Michael WeisConstruction Crew
Ginger WileyConstruction Crew
Suzanne YorkConstruction Crew
Susan DolenBox Office Manager
Amanda Leigh GrovesBox Office
Brenda M. StookeBox Office
Tracie GrahamSigner for the deaf
Linda JohnsonSigner for the deaf
Steve BurnettHouse Manager
Michele GoodsonHouse Manager
Gary W. TaylorPhotographer
Shayne BarkerPhotographer Assistant
Judy TaylorPhotographer Assistant
Beverly SurrattGraphic Designer
Jessica AntoszewskiConcessions

Orchestra List

NameInstrument
Robin WoodsKeyboard
Danny FoxBass
Drew NelsonDrums
Odie ParkinsGuitar
David BolingTrombone
Amy McGlothlinSaxaphone
Jason PetrieTrumpet